سامانه ورود به بورس


برای سرمایه‌گذاری در بورس، به دانش بورسی نیاز خواهید داشت. همچنین با توجه به ماهیت آن، شما می‌بایست فرد ریسک‌پذیری باشید.

خیلی اهل ریسک نیستم!

مزایای سرمایه‌گذاری در بورس و فرابورس

  • بازدهی بالا
  • قابلیت ورود با سرمایه اندک
  • میزان نقدشوندگی بالا
  • معافیت مالیاتی
  • امکان مشارکت در مدیریت شرکت‌ها

نمودار رشد یکساله شاخص بورس

در بورس اوراق بهادار یا به اختصار بورس، بستری ایجاد شده تا خریداران و فروشندگان دارایی‌های مالی مانند سهام شرکت‌ها، اوراق مشارکت و... بتوانند با هم معامله کنند. در بازار بورس قوانین و ساختارهایی وجود دارد که هر شرکتی قادر به ورود به آن نیست. فرابورس نیز مانند بورس اوراق بهادار، بازاری برای معامله اوراق بهادار یا سهام است اما شرایط و قوانین معاملاتی ساده‌تری برای پذیرش شرکت‌ها و داد و ستد سهام دارد. وظیفه فرابورس، سازمان‌دهی آن بخش از شرکت‌های علاقه‌مند به فعالیت در بازار سرمایه است که هنوز شرایط ورود به بورس اوراق بهادار را ندارند.

برای خرید و فروش سهام در هر دو بازار بورس و فرابورس، نیاز به ثبت نام سجام، دریافت کد بورسی و همچنین دریافت کد آنلاین معاملاتی دارید. پس از ورود به پنل آنلاین کارگزاری، همزمان می‌توانید در کلیه شرکت‌های بورسی و فرابورسی سرمایه‌گذاری کنید. کارگزاری‌ها درواقع واسط میان شما و فروشنده هستند.

تعیین قیمت هر سهم در بازار، بر مبنای عرضه و تقاضای آن انجام می‌شود. هر کدام از نمادهای بورس و فرابورس، بر اساس نوع بازاری که در آن هستند، دارای بازه قیمتی متفاوتی هستند. به طور مثال، شرکت‌های موجود در تابلوی اصلی بازار اول بورس، دارای بازه قیمت روزانه بین منفی 5 تا مثبت 5 هستند.

هم‌اکنون حداقل با 500.000 تومان می‌توانید سهام خریداری نمایید. لازم به ذکر است هیچ کدام از تراکنش‌های خرید سهام شما نمی‌بایست کمتر از این میزان باشد.

خیر. سرمایه گذاری در بورس نیازمند سرمایه، مهارت و تجربه می باشد اما توجه داشته باشید که سود سرمایه گذاری در بورس به هیچ‌وجه قطعی و تضمینی نیست زیرا تمام عوامل سیاسی و اقتصادی بر بازار بورس تاثیر می‌گذارد.

بله. از ابتدای مردادماه 99 نزدیک به نیم درصد از هر تراکنش خرید و همچنین کمی بیشتر از نیم درصد نیز از هر تراکنش فروش سهام، از شما به عنوان کارمزد کسر می‌گردد. بنابراین در انجام هر معامله در بورس و فرابورس، در مجموع حدود 1.04 درصد کارمزد پرداخت خواهید کرد.